הוראה מתקנת


הוראה מתקנת

1. מהי הוראה מתקנת?

לפעמים, יש מצבים שתלמיד אינו מצליח לרכוש את הקריאה על פי השיטה הנלמדת בכיתתו, עקב קושי.
ישנן סיבות רבות לקשיי קריאה וכתיבה, אשר אותן ניתן לאתר באמצעות אבחון דידקטי ולטפל באמצעות הוראה מתקנת. על מנת לאפשר לילד המתקשה את האפשרות לרכוש את הקריאה בצורה הנכונה לו באמצעות הוראה מתקנת, יש לבחור חומרי עזר ולעתים אף לשנות את שיטת הקריאה לשיטה המתאימה לו, בה הילד יהיה מסוגל לרכוש קריאה עקב שימוש בערוצים החזקים שלו. לפי הוראה מתקנת, לכל ילד יש את הייחודיות שלו ועל כן, יש להכין תכנית אישית של הוראה מתקנת לכל תלמיד, בהתאם לממצאי אבחון דידקטי שעבר. הוראה מתקנת, באה לסייע לילד לרכוש את הקריאה והכתיבה בהתאם ליכולותיו, לחזקו, לעודדו ולעזור לו להשתלב בתכנית הלימודים. כמו שיש הוראה מתקנת בעברית, ישנן שיטות הוראה מתקנת בחשבון ובאנגלית. הוראה מתקנת, מחייבת יחס אישי. כשאני נותן שעורי הוראה מתקנת, אני מנסה להבין את עולמו הרגשי ואת צורת מחשבתו. לפי כללי הוראה מתקנת, תכנית העבודה מצריכה יחס אישי ויצירת קירבה לילד, לעולמו ולצרכיו האישיים מעבר להקניה הטכנית, עד אשר הילד חש כי הוא כבר מסתדר בכוחות עצמו. זוהי ההרגשה הנפלאה ביותר לילד, להוריו וגם לי . הוראה מתקנת אצלי היא מעבר להקניית קריאה בשיטות ואסטרטגיות למידה התואמות ללומד, ונעשית עבודה גם על הפן האישי ובניית דימוי עצמי חיובי ושינוי תפישתו של הנעזר בהוראה מתקנת לגבי עצמו.
ילדכם צריך הוראה מתקנת? לחצו כאן או התקשרו 0545678599.  


2. מודלים של רכישת קריאה והקשר להוראה מתקנת:

את המודלים העוסקים בחקר תהליכי קריאה ניתן לחלק לשלוש קבוצות עיקריות:

א. מלמטה למעלה 
BOTTOM UP- לפי מודל זה, ראשית יש להקנות את אבני היסוד, לאחר מכן את המילה, בשלב הבא את המשפט ולבסוף את הטקסט. לפי מודל זה, הלמידה חייבת להיות שיטתית ומדורגת. זהו אחד העקרונות החשובים לפי הוראה מתקנת. הוראה מתקנת תומכת בגישה זו. בהתאם לגישת הוראה מתקנת, מודל זה דוגל בגישה הפונטית הדורשת הבחנה שמיעתית, הבחנה שמיעתית ויכולת סינתזה בין השתיים. כאשר ילד מבחין בקמץ ומעליו האות ג', הוא מסיק מכך שהצליל שעליו להפיק הוא GA. המודל מדגיש את הקשר שבין הצליל לסימן, תוך כדי קצב למידה איטי והדרגתי ולכן מתאים גם לשעורי הוראה מתקנת. מורי הוראה מתקנת משתמשים בשיטות אלו. פעמים רבות תוחלף שיטת ההוראה הפועלת לפי מודל אחר (ראה בהמשך) לשיטה הפועלת לפי מודל זה, התואם את כללי הוראה מתקנת, שכן,הוראה מתקנת מתאימה לקצב ההתקדמות של התלמיד.
ילדכם צריך הוראה מתקנת? לחצו כאן או התקשרו 054-5678599.


ב. מלמעלה למטה
(TOP DOWN)- לפי מודל זה המידע זורם מהקורא לדפוס, הקורא מגייס את עולם התוכן שלו ואת יכולת ההקשר ומנחש לפי משמעות. במודל זה כמעט ואינו בשימוש מורי הוראה מתקנת, זאת מכיוון ש
ההקניה מתחילה בטקסט, לאחר מכן מתייחסת למשפט, למילה ולעתים גם לאבני היסוד. המודל אינו בשימוש נרחב בקרב מטפלי הוראה מתקנת. ילדים הזקוקים להוראה מתקנת יתקשו לרכוש קריאה לפי מודל זה כיוון שעל הילד לקלוט את המילה השלמה ולהבין את משמעותה ורק אחר כך לפרקה, בעוד שלילד עם קשיי קריאה פעמים רבות אין את המשאבים לכך מאוד. השיטה מתאימה וטובה לילדים שאינם דורשים הוראה מתקנת.
ילדכם צריך הוראה מתקנת? לחצו כאן או התקשרו 054-5678599.

ג. אינטרקטיבי, אקלקטי:
(INTERACTIVE, ECLECTIC) - לפי מודל זה, שלעתים תואם את הכללים של הוראה מתקנת ולעתים לא, יש להקנות את המילה השלמה ולאחר מכן לפרקה לצלילים. לפי מודל זה שני התהליכים "מלמעלה למטה" ו"מלמטה למעלה" שלובים זה בזה וקיימת הדדיות בין תהליך הפענוח לתהליך ההבנה. מודל זה דוגל בשילוב בין ההתמקדות במשמעות לבין פיתוח מיומנויות פענוח, תוך יחסי גומלין ביניהם. כאמור, ישנן בתוך המודל המוצע שיטות המתאימות גם לשעורי הוראה מתקנת וישנן שיטות שאינן מתאימות לשעורי הוראה מתקנת. תלוי במצב הילד ובסוג הלקות.

ילדכם צריך הוראה מתקנת? לחצו כאן או התקשרו 054-5678599. 

3. תפריט שעורי הוראה מתקנת 

הוראה מתקנת לשיפור מודעות פונולוגית

הוראה מתקנת בשיטת גל יאירי מתייחסת לכל רובדי השפה. הוראה מתקנת בשיטת גל יאירי שמה  דגש על הוראה מתקנת בתחום המודעות הפונולוגית בפרט. מודעות פונולוגית היא אבן היסוד לקריאה יעילה. כדי לרכוש קריאה הילד חייב לפצח את הקוד האלפביתי, להבין את הקשר בין הסמל הגרפי לבין הצליל שאותו הוא מייצג, ולהפיק מהסימנים הכתובים את הצלילים שיוצרים מילה.  בעת הוראה מתקנת בשיטת גל יאירי נבדקת המודעות הפונולוגית של הילד כשלב ראשון ובסיסי להמשך טיפול. הוראה מתקנת בשיטת גל יאירי מתמקדת בקשיים בעיבוד הפונולוגי של השפה, שהם הגורם העיקרי ללקויות קריאה וכתיב ולכן בעת הוראה מתקנת בשיטת גל יאירי, הטיפול במודעות הפונולוגית הנו שלב ראשוני והכרחי בהקניית הוראה המתקנת בקריאה.  בשלב השני  בהוראה מתקנת בשיטת גל יאירי, מושם דגש  רב  על הקניית אבני היסוד, לפי סדר שפותח במיוחד לשיטת גל יאירי - הוראה מתקנת, כך שהילד רוכש ביעילות רבה את היכולת לקרוא נכון, תוך הטמעת  הרגלי קריאה יעילים . 

הוראה מתקנת לשיפור מודעות מורפולוגית 

משמעה של מודעות מורפולוגית הנו מודעות למבנה הצורני של המילה. הערנות ליחידות המשמעות שמרכיבות את המילה המדוברת והכתובה והיכולת לזהות ולבצע מניפולציה לחלקי המשמעות המרכיבים את המילה המדוברת. מודעות זו כוללת ערנות לתבניות, לשורשים וליחידות המתווספות למילים קיימות, לפני או אחרי המילה. נשים דגש על הטיות יחיד ורבים, כינויי קניין ומילים יוצאות דופן.

הוראה מתקנת בכתיב (תיקון ומניעת שגיאות כתיב).

בשפה העברית המודרנית, העברית של ימינו, ישנן מספר אותיות שנשמעות אותו הדבר

בשיטת גל יאירי ישנן מספר טכניקות שהותאמו במיוחד למקרים של שגיאות כתיב, על מנת להקנות לילד הרגלי כתיב נכון כבר מהיסוד ואף לתקן שגיאות אלו במידה והן כבר קיימות.